20. ročník Novoročního pochodu na hrad Choustník
(1.1.2005)

ako jeden z mnoha účastníků této krásné sportovní tradice, která se v duchu sportovním a přátelském bude na počátku příštího roku konat již po dvacáté, jsem si dovolil položit pár otázek k této akci panu Jiřímu Kubešovi st., který je jedním ze zakladatelů pochodu.

Pochod na Choustník se jde již po dvacáté, jak vůbec před dvaceti lety vznikl nápad udělat Novoroční pochod?

Po skončení spartakiády v roce 1985, které se jako v roce 1980 zúčastnili i Tučapští cvičenci (muži), se objevila myšlenka co vymyslet, aby se tento sportovní duch rozšířil mezi větší počet občanů. Proto se hodil nápad p. Jiřího Kubeše st. a p. Rudolfa Václavíka uskutečnit pochod na hrad Choustník, který je vzdálen asi 7,5 km od Tučap. Tento pochod dostal termín konání vždy 1.1. jako pochod Novoroční. První ročník se tedy konal 1.1.1986.

Tak mě tak napadá, když se první pochod šel 1.1.1986, vypadá to, že letošní pochod je teprve 19. v pořadí?

Ano, vypadá to tak, ale ve skutečnosti je tento pochod opravdu 20. v pořadí. Jelikož pochod v roce 1986 má číslo jedna. Zkuste si to spočítat na prstech.

Ano, je to tak, určitě vznik pochodu podnítil nějaký cíl, motto pochodu..

Ta hlavní myšlenka byla, je a bude, aby měl první den v roce zdravý a sportovní charakter. Účastníci se po náročném Silvestru mohli nadýchat čerstvého vzduchu a společně si popovídat o zážitcích z minulého večera a hlavně si popřát gratulace do nového roku. A tím se asi tento společný pochod dočkal své obliby a stal se tak populární.

Určitě by bylo zajímavé prozradit, jaká byla rekordní účast a v kterém roce.

První pochody měly účast jen malou, tak okolo 40-50 lidí. V dalších letech se počet účastníků začal zvyšovat až do cca 100 lidí. To je již možné považovat za úspěch. Asi v roce 2001 jsme zaznamenali rekordní účast okolo 130 lidí.

Jak takový pochod probíhá?

Pochod má zahájení ve 13 hodin a odchází se z náměstí v Tučapech směrem na obec Kajetín. Prochází se přes asi 2 km dlouhý les, kde je vždy krásný pohled na zimní pokrývku stromů a za lesem je již pěkný pohled na hrad Choustník. Během cesty se vypráví ve skupinkách různé příhody a zážitky a cesta je tím pádem veselá. Mezi 15. - 16. hodinou se všichni schází v restauraci v Choustníku, kde se všichni občerství a okolo 17. hodiny nás p. Švarc (podnikatel z obce Mezná) odváží svým autobusem zpět do Tučap. Někteří účastníci si ale zvolí cestu domů také pěšky. V roce 1995 jsme pochod prodloužili až do obce Předboř, kde nám na občerstvení také dobře posloužila místní hospůdka.

Je někdo, o kom se veřejně ví, že nevynechal ani jeden pochod?

Mezi pravidelné účastníky patřil např. pan Karel Poslušný z Tučap, který se bohužel letos tohoto jubilejního 20. pochodu nedožil. Počet nevynechaných pochodů se nedá přesně zjistit, pouze vím, že pánové Jaromír Kuttelwascher a Jiří Kubeš z důvodu nemocí vynechali zatím jen jednou.

Pochodu se účastní všechny věkové kategorie, ví se, kdo byl nejstarším a kdo nejmladším účastníkem pochodu v těch 19ti minulých ročnících?

Mezi ty nejstarší patří právě p. Rudolf Václacík, p. Josef Ťoupal a naopak mezi ty nejmladší např. Maruška a Barborka Stachová, Eliška Petrů, Nikola a Rosťa Mikšů a dále mnoho dětí, které se vozili a vozí v kočárku. Některé děti, co se v minulosti vozili, již dnes chodí pochod po vlastních.

Čím bude ten dvacátý pochod výjimečný?

Dvacátý pochod bude výjimečný hlavně tím, že se po letech opět otevřou hradby hradu Choustníka a všichni ti, co vystoupí až na věž hradu, budou odměněni pamětním diplomem a mohou zde i zakoupit turistickou známku hradu. Také zde bude utvořena společná fotografie. Poté bude následovat tradiční posezení v restauraci p. Jiřího Srnce v Choustníku, odkud nás opět odveze svým autobusem p. Švarc zpět do Tučap. Večer bude ukončen veselicí v restauraci Na staré poště v Tučapech, kde se pak dojídá vše, co zůstalo po silvestru. Maminky a babičky přinesou ze svých domovů různé pochoutky (řízky, uzené, chlebíčky atd.) a nastane hodování a pak možná i tanec.

Děkuji za odpovědi a těším se 1.1.2005 ve 13 hod. na návsi v Tučapech na viděnou a tímto si dovoluji pozvat i Vás, kteří jste právě přečetli tyto řádky.

Z průběhu pochodu Vám po Novém roce přinesu malou reportáž (včetně fotografií) o tom, jak to všechno dopadlo.

Tomáš Kuttelwascher

Ilustrační fotografie z minulých ročníků pochodu
Novoroční pochod Novoroční pochod Novoroční pochod Novoroční pochod
Novoroční pochod Novoroční pochod Novoroční pochod