:: Fotoalbum SDH Tučapy
:: Diskusní fórum
:: Noční soutěž 2004
:: Areál SK Tučapy - z oslav 125. výročí založení SDH

Druhý ročník soutěže je za námi a já bych se pokusil celý průběh soutěže trošku přiblížit.
    V průběhu soboty, když probíhaly poslední dolaďovačky, nás třikrát vyhnal mohutný déšť a pomalu jsme přestávali věřit, že počásko na večer vyjde. A vyšlo, po páté hodině se roztrhaly mraky a udělalo se jasno, které vydrželo až do rána. Již okolo šesté hodiny se začali pomaličku sjíždět hasiči k místnímu sportovnímu areálu. Vše bylo připraveno. Do nástupu se děvčatům u prezentace přihlásilo 25 družstev mužů a 5 družstev žen. Každý si své startovní pořadí vylosoval nebo v případě potřeby domluvil. Na nástupu, který byl ve 21 : 45 hodin se mimo jiné představili rozhodčí ( hl. roz. - Karel Dvořák, zást. hl. roz. Jiří Šustr, a čárový rozhodčí Josef Valena a Stanislav Staněk). Hlavní rozhodčí ještě upřesnil velitelům družstev pravidla a upozornil na 4 minutový limit na základně. Běhat se mělo dle pravidel JCHL.
     Letos jsme pro děvčata zvolili atraktivnější kratší trať na 2B (loni na 3B). Soutěž zahajovaly trošku netradičně ženy a prvnímu družstvu žen ze Zárybničné Lhoty začínal úderem desáté běžet čas na základně. První startující po problémech na stroji nedokončil. Jako další se připravily holky ze Dvorců. Vše klaplo, ale prostřik na levém proudu shodil klapku až ve 29,32s. Chvíli se diskutovalo o správné funkčnosti terče, ale časomíra i terče byly dle časoměřičů v pořádku. Tučapská děvčata šla na start jako třetí a daly asi svůj nejlepší letošní čas 21,62s.. Další ženy Chrbonín 32,92s. a po nich poslední startující v kategorii žen Chotěmice. Dokončily s časem 28,62s., ale čárový rozhodčí však signalizoval červeným praporkem přešlap, takže z dokončeného útoku byl neplatný pokus. Soutěž žen zkomplikovaly dva krátké výpadky elektřiny, které způsobili neposlušní diváci nechtěným shozením jističe na prodlužovacím bubnu. Chvíli trvalo, než naběhnul program k časomíře a jelo se dál. Na štěstí se to nestalo při útoku, takže nikdo nemusel pokus opakovat a zkoušet si opravdovou „noční“ soutěž.
    Po přestavění tratě na 3B se již na start chystali chlapi z Markvarce, kteří za sebou měli úspěch na denní soutěži v Dolních Němčicích. Tipoval jsem je na dobré umístění, ale zopakovali si loňský neúspěch. Snad do třetice. Čtvrtý na start šel loňský vítěz a to tým z Nové Včelnice. Včelnickým se útok nepovedl dle jejich představ, ale dokončili s časem 20,89s., který nakonec stačil na třetí místo. Další tým z Českého Rudolce dostal déčko za nenatočený koš. Jako další jsme stáli na startovní čáře my v nových oranžovočerných dresech (stejně jako děvčata). O trénincích začali kluci konečně dávat rychlou vodu, ale domluvili jsme, že půjdeme v pohodě, aby jsme nedopadli jako na prvním ročníku, kde jsme se dost utopili. Voda šla skvěle, ale chyba na rozdělovači nás stála min. 2s a terče se rozsvítili ve 22,26s.. Po nás běželi kluci ze sousedních Dvorců. Strojníkovi se nepodařilo spojit béčka na základně a tým útok nedokončil. Po nezdařeném útoku se blýskli chlapi ze Strmilova jediným časem soutěže pod 20s. Strmilov do konce soutěže už nikdo nepřekonal a čas 19,64s byl vítězný. Jedenáctým týmem, který se postavil na povel hlavního rozhodčího na startovní čáru, byl tým Čekanice B. S časem 63,00s. byl pohár v kategorii „Tučapský šnek“ doma. Dalším, kdo zasáhl do pořadí na prvních místech byli na jednadvacátem startovním místě, 75 kilometrů vzdálené Sedlatice. Na soutěži ve Dvorcích dali čas 18,17s. a tady stačil daleko horší čas. Bohužel dalšího útoku pod hranici dvacítky jsme se nedočkali, ale sedlatičtí mohli být nakonec se svým výkonem spokojeni. S časem 20,23s obsadili druhou příčku. Poslední na startu tým z Chlumu u Třeboně pořadím v první desítce již nezamíchal. V 1:20 bylo odběháno a za 25 minut bylo vyhlášení.
    Jako první se vyhlašovala kategorie žen, kde byla pro nás zlatá a putovní pohár se po roce v Chotěmicích přesunul domů - děvčata musím pochválit. Poté si chodila pro ceny od zadu družstva mužů. Na čtvrtém místě domácí (oproti loňsku rapidní zlepšení). První tři týmy byli vyhlášeny najednou. Strmilov si jako první vybral čuníka a na Sedlatice s Novou Včelnicí „zbyly“ sudy gambrinusu. Ceny k jídlu a pití značně doplnily na přeních místech hasičské sportovní potřeby od firmy SDH Sport – Martin Šmol, Nová Včelnice (sportovní koš, dvě sady proudnic, kryt mašiny a další). Dále se vyhlásili nejlepší proudaři – z žen Lucie Nováková ze Dvorců a z mužů Podlipný, levý proud Strmilov. Jak již jsem psal kategorii „Tučapský šnek“ za nejhorší dokončený pokus vyhráli chlapi Čekanice B. Pan Dvořák jako hlavní rozhodčí vylosoval z klobouku číslo týmu dle pořadí na startu, který si odveze třetí sup piva. Štěstí se usmálo na ženy z Chrbonína. Jako poslední přišla na řadu tipovací soutěž o uzenou kýtu, kterou v Makru neměli, tak jsme ji nahradili 8 kilovou taškou s pěti druhy uzených mas. Snad dostatečná kompenzace a doufám, že se to nikoho nedotklo. Nejblíže k 21 sekundám byla Nová Včelnice, kterou si ale nikdo netipnul. Další nejblíže byli Tučapy, na které vsadilo pět družstev - Strmilov, Čekanice B, Dvorce, Markvarec a Český Rudolec. Opět se losovalo z klobouku a taška putovala do Čekanic. Drobné ceny se předali také rozhodčím a po závěrečném proslovu starosty obce se velel rozchod na diskotéku.
    Podle odhadů bylo v jednu chvíli v areálu SK Tučapy okolo jednoho tisíce lidí (opět se nám je nepodařilo vyfotit). Diskotéka s DJ Walmarkem přestala dunět v půl osmý ráno a pokud si dobře pamatuji, v sedm hodin ráno bylo na parketě snad ještě 150 lidí.
    Jediné, co mě již druhým rokem na celé soutěži trochu mrzí, je to, že se nedá víc časů pod hranici 20 nebo 19 vteřin. Myslím si, že podmínky na to jsou a při srovnání s jinými nočními soutěžemi se dá udělat na uměle osvětlené dráze v pohodě 18-ka (my teda ne).
    Doufám, že se všem, i přes tu zimu, u nás líbilo, a že přijedete i na III. ročník soutěže, který bude dle mého odhadu 22.7.2006.
    20.8. budu snad mít od Walmarka DVD, tak kdo by měl zájem, za cenu DVD nosiče vypálíme (07jimmy@seznam.cz).
    Jménem SDH Tučapy děkuji všem sponzorům noční soutěže, dále děkuji družstvům za účast a všem tučapským sportovcům a hasičům, kteří se podíleli na přípravě soutěže i na zajišťování jejího zdárného průběhu. Všem přeji příjemný zbytek léta.