* Pamětníci a poslední dny války *

(Ze vzpomínek p. Stanislava Lhotky - Táborské listy 10.5.2005)


oslední den války prožil dramatické chvíle tučapský rodák Stanislav Lhotka (*1923). Od prvého listopadu 1943 byl totálně nasazen ve skladech SS v Benešově, odkud byla kompletně zásobována německá vojska umístěná na Neveklovsku. Původně nastoupil jako kotelník, po pěti měsících byl přeložen do expediční čety, která vykládala vagony. "Dvacátého dubna, v den Hitlerových narozenin, jsme přestali chodit do práce, konec války byl na spadnutí. Pět dní nato za mnou přišel kolega Linhart, o kterém jsem se až tehdy dozvěděl, že je rotným a členem odbojové skupiny, a že ty časté poruchy výtahů nejsou dílem náhody, ale jeho rukou. Měl jsem evidovat a hlásit, co kam půjde, a také mi vysvětlil, jak rozbíjet výtahy a tím zdržovat pohyb zboží. Na opravy totiž jezdili vždy až za několik dní. Když jsem se po pěti dnech doma vracel do práce, bál jsem se, že bude průšvih, ale od Linharta jsem dostal falešné potvrzení, že jsem jako pracoval na zákopech kolem Benešova. Čtvrtého května jsem porouchal výtah pro změnu já," uvedl.

    Osmého května prchající esesáci předali Stanislavu Lhotkovi klíče od skladů s podmínkou, že je předá Američanům a nikoli Rusům. "Všiml jsem si, že venku už čekal rozvášněný dav vojáků i civilistů, klíče jsem tedy v předtuše schoval do podkolenky. Když je po mně venku chtěli, dal jsem jim jen ty nedůležité, od skladu obalů a podobně, a aby to byl větší svazek, přidal jsem tam i svoje od domova. Ty pravé jsem dal Linhartovi, který zavolal posily a sklady v noci hlídali. Dav se do skladů stejně dostal, Němci se opili, a co nevypili, spolu s dalšími zásobami rozstříleli. Byl to ale jen zlomek, zachránilo se zboží za miliony," doplnil Lhotka.

    Po osvobození se stal zaměstnancem Národního výboru a byl pověřen vedením onoho skladu. V říjnu narukoval na vojnu, ale ač splňoval předpoklady, nebyl zařazen do poddůstojnické školy. V dotazníku totiž pravdivě uvedl, že pracoval ve skladech SS. Až později se dozvěděl, že se tak stal podezřelým z kolaborace a byl zvlášť prověřován.

    V dubnu r. 2007 pan Stanislav Lhotka bohužel zemřel.