RSS kanál aktualit a zpráv Obecního úřadu Facebook.com

* Oddíl kopané - historie *

Oddíl kopané SK Tučapy byl založen na přelomu let 1929 a 1930, s kopanou se ale začalo již v r. 1927 na plácku před Ančerlovými a Haškovými, hrálo se samozřejmě "hadrákem". Opravdový kožený míč opatřil až Karel Ančerl, tehdy ještě student pražské konzervatoře. Po r. 1929 se kopalo na "Nouzi" za Smíchovem na "Nováčkovej" louce, jejímž majitelem byl František Vostoupal. To již kopaná začala v Tučapech zapouštět hlubší kořeny zásluhou několika mladých občanů obce, kteří dojížděli za prací do Prahy, kde viděli zápasy Sparty a Slávie - br. Herzové (Václav, Karel, Alois a Tomáš), Jakub Hemer, Josef Picek a Jiří Karpíšek, později hlavní postava a organizátor kopané v Tučapech.

Mistrovské zápasy začal oddíl hrát v r. 1932 a v sestavě se objevovali např. bratři Šeberové, J. Karpíšek, L. Roubíček, A. a K. Cihlové, O. Rešl, J. Hofmann, M. Hemer, Josef Knot st., R. Marchal, K. Horáček, F. Kreuzmann, Jan a Fr. Čížkové, Fr. Žemlička, Fr. Hejna, J. Žahour, H. Bloch, J. Blažej, B. Herza, K. Kurz, V. Lis a další.

V té době se hrálo nejprve na bezplatně zapůjčeném pozemku za obcí Dvorce, kde se říkalo "V čihadle", později na pozemku nad hliníkem u cihelny při polní cestě do Brandlína asi 150m od silnice do Soběslavi. V r. 1945 bylo pronajato na jeden rok hřiště pod hájovnou na Zámečku (říkalo se zde "Na železnici"), v následujícím roce bylo po parcelaci velkostatku oddílu přiděleno pole na Malých lůsách a výměnou luk v těchto místech bylo nakonec získáno dnešní hřiště od hospodáře K. Bláhy. Tehdy se o fotbal v Tučapech starali a hráli F. Picek, J. Benák, K. Novák, B. Vejda, K. Šabatka, K. Vodička, T. Herza, Krbec, Havel, Brožek, Krátký, Příplata, Lenker a další.

První mužstvo v následujících letech střídavě hrálo okresní soutěž či krajskou 1. B třídu, podobně i družstva dorostu a žáků. Nejblíže k postupu do 1. A třídy měli fotbalisté v r. 1968, kdy skončili se ztrátou jednoho bodu na druhém místě za Sokolem Bernartice. V těchto letech tvořili jádro mužstva pod vedením trenérů B. Vejdy a K. Nováka Bidař, Černý, J. a B. Kubešové, J. a A. Cihlové, V. Pavliš, J. Svepeš, V. Peroutka, Josef Knot ml., J. Staněk, F. Votruba, K. Kundrát, V. Prokeš a Mareš.

Hráči SK Tučapy na přelomu 60. a 70. let. 20. st. Hráči SK Tučapy na přelomu 60. a 70. let. 20. st. Hráči SK Tučapy na přelomu 60. a 70. let. 20. st.
Hráči SK Tučapy na přelomu 60. a 70. let. 20. st. Hráči SK Tučapy na přelomu 60. a 70. let. 20. st. Vedení TJ Tučapy v 70. letech 20. st.

V 70. letech tvořili kádr mužstva pod vedením Václava Peroutky např. Rakovčík, bratři Fr. a M. Petrů, Jar. a Jos. Švejdové, Kotalík, Jansa, Bouda, M. Dvořák, M. Havel, Nezval, Pokorný, Broukal, Ženíšek, Řehoř, Bejblík, Čáp, Hrůša, P. Škarda, Černý, Hájič a Lhotka. V té době bylo také sestaveno družstvo "starých pánů", kteří hráli většinu svých utkání především o tradiční pouti v Tučapech a na pozvání jiných oddílů.

V 80. letech jste zase mohli v sestavě trenérů J. Černého a Josefa Švejdy vidět Kozla, Soukupa, Lhotku, Koláře, J. a M. Klečackého, Jar. Švejdu, J. a L. Řehoře, Fr. Petrů, Bejblíka, Pauše, Šabarta, P. Eremiáše, J. Nováka, Jiřího Kubeše, Švajlena a Čoudka, v 90. letech zase Vojtu, Kolbu, Jar. Švejdu st. i ml., M. Čoudka, J. Kubeše, M. Koubu, F. Škrletu, J. Klečackého, L. a J. Řehoře, P. Kratochvíla, P. Weinzettla, P. Škrletu, V. Petrů, V. Bejblíka st., P. Eremiáše, R. Pauše, J. Nováka, V. Holakovského, J. Koláře a J. Šabarta, trénoval bývalý hráč Vojtěch Prokeš. To už se ale dostáváme do současnosti tučapské kopané, kterou lze sledovat na stránce Kopaná - aktuálně.

Ze vzpomínek bývalých hráčů 1. mužstva J. Prágera, B. Langweila a Františka Hemera.

:: Fotbal v Tučapech má za sebou těžký rok (Táborské listy 23.12.2002)
     :: Sezóna 2002/2003
     :: Sezóna 2003/2004