RSS kanál aktualit a zpráv Obecního úřadu Facebook.com English Deutsch Pусский 
  

:: E-podatelna OÚ sipka


* Vítejte na webu obce Tučapy *


Tučapy na mapě Největší obcí soběslavského správního obvodu jsou Tučapy. Leží 454 m nad mořem na křižovatce okresních silnic 20 km jihovýchodně od Tábora a 8 km severovýchodně od Soběslavi na obou březích Černovického potoka v hezkém údolí u rybníka Pokoj. Obec dnes patří k jihočeskému okresu Tábor, do správního obvodu Soběslav a je členem mikroregionu "Dobrovolný svazek obcí Pod Horou". Zajímavostí nejen pro milovníky cyklistiky může být také skutečnost, že Tučapy se v současné době nacházejí na trase 425 km dlouhé cyklotrasy Greenway z Prahy do Vídně. GPS souřadnice obce: 49°17'28.64"N, 14°48'12.291"E.

     :: Tučapy na mapě (Google.cz)        :: Tučapy na mapě (Cykloserver.cz)
     :: Tučapy v Google StreetView         :: Tučapy na Wikipedia.org

    Obec má 3 místní části - Tučapy, Dvorce a Brandlín. Samotné Tučapy dělí potok na větší hořejší část a menší část dolejší, zvanou "Nouze", která bývala původně židovská. Ve 30. letech minulého století byla u silnice na Černovice postavena nová čtvrť Stromovka, která byla v r. 1932 přejmenována na Tyršovu čtvrť na počest 100. výročí narození zakladatele Sokola Miroslava Tyrše. Oba názvy se ale nevžily a této části Tučap se říká "Hajka" či "Na Hajkách".

Tučapy Tučapy
Tučapy - kostel sv. Jakuba Většího Zámek

    V Tučapech je Základní a mateřská škola, kostel, hřbitov se smuteční síní, pošta, knihovna, rehabilitační pracoviště a čerpací stanice PAP oil. Dále restaurace Peach Pit, hostinec U Hemerů, 2 obchody s potravinami (viz stránka Služby v obci), prodejna obuvi, textilu, elektrospotřebičů a použitého zboží. Ordinují zde praktický lékař a zvěrolékař, dětská ordinace bohužel přestala v Tučapech fungovat v roce 2006 a zubní lékař v roce 2009.
    Dětský a zubní lékař, kteří by měli zájem o pronájem ordinací ve zdravotním středisku v Tučapech, se mohou hlásit na telefonních číslech Obecního úřadu 381 594 716 (381 594 736) nebo na mobilním telefonu 724 190 324 (starosta obce).

Podle nejznámější verze vznikl název obce díky čápům, kteří se vždy na jaře vracejí na místní komín. Další podrobnosti a zajímavosti z historie Tučap (včetně jmenného seznamu obyvatel z r. 1930 a odkazů na naskenované matriky a kroniky obce v Třeboňském digitálním archivu) najdete na stránce věnované historii obce, fotografie na stránce Fotogalerie, můžete si také spustit obrazovou procházku po naší obci a jejím hezkém okolí.

    V obci se nalézá několik památkově chráněných objektů. V bývalém zámku (který byl vystavěn koncem 18. st. na místě původní tvrze ze 14. st.) byla dříve základní škola, dnes slouží jako Domov pro seniory. Kromě zámku patří mezi památky také kostel sv. Jakuba Většího z r. 1352, socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1749 a kaplička sv. Václava z r. 1750 (obě památky jsou na návsi), kaplička p. Marie z r. 1884 (na konci obce u silnice k Táboru), kamenný kříž u kostela (vysvěcen v r. 1884 na místě původního kříže dřevěného), pomník obětem 1. sv. války z r. 1920 (vedle Obecního úřadu na návsi), židovský hřbitov na Nouzi, bývalá synagoga a rabinát (vedle restaurace Na Staré poště).


Tučapy - zámek (foto z r. 1959 a r. 2010)


V Tučapech se v r. 1908 narodil světově uznávaný skladatel, dirigent (nástupce Rafaela Kubelíka) a umělecký šéf České filharmonie Karel Ančerl, jehož jméno se ovšem díky jeho emigraci v r. 1969 do Kanady podařilo minulému režimu širší veřejnosti spolehlivě utajit. Jeho pamětní deska je instalována na budově Obecního úřadu, mnoho dalších informací lze nalézt na stránce Slavní rodáci. V minulosti byla obec známá (zejména díky světoznámému pěstiteli panu Josefu Havlovi z blízkého Hlavňova) také pěstováním a pouťovými výstavami růží.

    V červnu roku 2005 byla vyrobena a dána do prodeje turististická známka naší obce, která vznikla v rámci celostátního projektu Turistické známky ČR. Na známce je vyobrazen portrét slavného rodáka naší obce Karla Ančerla (viz obr. vlevo) a můžete si ji koupit za 25,- Kč na Obecním úřadu v Tučapech nebo v restauraci Peach Pit u čerpací stanice. Další informace najdete na stránce Turistická známka obce.

    Rok 2006 byl pro naši obec významný mimo jiné tím, že byly vytvořeny nový znak a prapor obce. Na výběru konečné verze obecních symbolů se mohli sami podílet i občané obce hlasováním na Obecním úřadu. Podrobnosti a jednotlivé návrhy symbolů najdete na stránce Obecní znak a prapor, odznak a samolepku se znakem obce si můžete zakoupit za 25,- Kč (resp. 8,50 Kč) na Obecním úřadu i s turistickou mapou jižních Čech (25,- Kč).

    Tučapy i jejich okolní zajímavosti si také můžete od r. 2012 prohlédnout pomocí služby Google StreetView, i u nás již jezdilo po téměř celém světě známé auto s logem Googlu a kamerou na střeše.

    V r. 2014 začal Obecní úřad v Tučapech vydávat zpravodaj Tučapský čáp.


Symbol obce



:: Zpět na začátek stránky Nahoru